Start Dodaj ogłoszenie Szukaj noclegu Kontakt Last minute

« powrót

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich "CETNIEWO"

Zanim jeszcze przed pół wiekiem pojawił się tu "Papa" Feliks Stamm z pierwszą grupą swoich umiłowanych i jakże potem sławnych bokserów, było Cetniewo dość odludnym (i na tym trenerowi bardzo zależało), ale pięknym miejscem na wysokim brzegu, oddzielonym tylko czystą szeroką plażą od Bałtyku. Wśród rzadkich nadmorskich sosenek i świerków stał tu niepozorny drewniany pensjonat, w którym przed II wojną światową zamieszkiwali i stołowali się podoficerowie nadmorskiego oddziału Korpusu Ochrony Pogranicza. Podczas wojny przyjeżdżali tu na rehabilitację niemieccy lotnicy z Luftwaffe; w prymitywnych warunkach, pod namiotami hartowano tu także młodziutkich kandydatów do osławionych formacji SS.

Z tamtych czasów zachował się niewielki, 5-pokojowy barak mieszkalny z piętrowymi łóżkami a raczej pryczami. Trener Stamm przed mistrzostwami Europy w 1951r w Mediolanie zgrupował pięściarzy w Technikum Wychowania Fizycznego we Wrzeszczu przy stadionie Lechii i w tym czasie szukał czegoś lepszego, bardziej odległego od miejskich pokus i uciech, najlepiej nad morzem, w bogatym w jod powietrzu. Milicyjnym motocyklem z przyczepa jeździł więc i wypatrywał po całym Wybrzeżu. Był także w Krynicy Morskiej, gdzie zachwalano pałacyk kochanicy Hitlera Ewy Braun, lecz zastał tam jedynie spopielone zgliszcza i gruzy. W końcu wybrał Cetniewo gdzie, obok walorów klimatycznych, zafrapował Go właśnie ów niepozorny, ale solidny barak.

To on był prapoczątkiem, z niego rozrastał się przez następne lata wspaniały kompleks obiektów i urządzeń sportowych, dobrze służących pokoleniom polskich olimpijczyków. Tamten barak w połowie pełnił funkcje hotelowo - mieszkalne, w drugiej połowie natomiast trener Stamm urządził salkę treningową wyposażoną w bokserskie worki i gruszki, a potem w jej rogu na podłodze zainstalował prymitywny ring.

Tak to się zaczęło, a już w lipcu 1952 r na małym placyku apelowym odbył się pierwszy ceremoniał pożegnalny reprezentacji, wyjeżdżającej na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach. Trener ogłosił skład, Jego wybrańcy nie kryli wzruszenia, na maszt wpłynęła biało - czerwona flaga przy dźwiękach Mazurka, a po 2-ch tygodniach cała Polska skakała z radości po złoto - srebrnym sukcesie gdańszczan Zygmunta Chychły i Aleksego Antkiewicza. Bokserskie medale wykuwane w Cetniewie sypały się potem jak z rękawa.

Po Chychle, który był pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w boksie, ten najwyższy szczyt w sporcie amatorskim osiągnęło jeszcze 6-ciu polskich pięściarzy: Kazimierz Paździor, Józef Grudzień, Jerzy Kulej (dwukrotnie), Marian Kasprzyk, Jan Szczepański i Jerzy Rybicki i wszyscy oni właśnie tu w Cetniewie litrami potu znaczyli drogę do tego sukcesu. A była przecież jeszcze wśród nich cała plejada wicemistrzów i brązowych medalistów olimpijskich, mistrzów Europy i świata o nazwiskach pięknie zapisanych w historii polskiego sportu, takich jak Aleksy Antkiewicz, Zbigniew Pietrzykowski, Leszek Drogosz, Jerzy Adamski, Tadeusz Walasek, Zenon Stefaniuk, Brunon Bendig, Hubert Skrzypczak, Wiesław Rudkowski, bliźniacze pary Olechów i Skrzeczów, Henryk Średnicki, Leszek Błaźyński i jeszcze wielu, wielu innych.

Nie ulega wątpliwości, że pierwsze 10 lat cetniewskiego OPO to przede wszystkim, jeśli nie wyłącznie, boks z nieformalnym super - dyrektorem Feliksem Stammem, który na fali sukcesów swych podopiecznych i dobrych stosunków z ówczesnym szefem sportu Włodzimierzem Reczkiem pracowicie rozbudowywał i powiększał cetniewska bazę. Wszystkie jego pomysły i propozycje centrala akceptowała niemal w ciemno i na wszystko znajdowały się pieniądze.

więcej na www.cetniewo.cos.pl

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich CETNIEWO we Władysławowie jest nowoczesnym kompleksem sportowo-rekreacyjnym i konferencyjnym położonym w zespole parkowym tuż nad samym morzem.

Hotel Albatros w Cetniewie
Fot. Hotel Albatros w Cetniewie

Spełnia wszelkie wymogi stawiane obiektom sportowo-rekreacyjnym, z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Walorami OPO "Cetniewo" są profesjonalnie wyposażone hale sportowe, sale konferencyjne, gabinety odnowy biologicznej i rehabilitacji, jak również bogata oferta usług dodatkowych i doskonała lokalizacja stwarzająca szerokie możliwości organizacyjne w kompleksie parkowym położonym nad piaszczystą plażą polskiego morza.

Pływalnia Aquarius w Cetniewie
Fot. Pływalnia Aquarius w OPO Cetniewo

Pływalnia Aquarius to super nowoczesny kompleks basenowo-rekreacyjny oferujący m.in.:

 • Basen o wymiarach 25,0 x 16,0 x 2,2 m
 • Najnowocześniejszy sprzet przystosowany do rozgrywania zawodów zgodnie z normami FINA (m.in. elektroniczny system pomiaru czasu)
 • Basen rozgrzewkowo - rekreacyjny o wymiarach 16,7 x 8,0 x 1,1 m
 • Dysze do masażu podwodnego, jacuzzi, gejzery wodne
 • 70 m zjeżdżalnia wodna Sauny suche i parowe
 • Gabinety masażu
 • Laboratorium analityczne
 • Kompleks odnowy biologicznej, gabinety fizykoterapii
 • Gabinet kosmetyczny
 • Solarium
 • Kawiarnię
 • Sklep sportowy
 • Kriokomorę


Willa Oceania - piękne widoki, duża posesja, wiele atrakcji

Ceny od 20 zł / osobę
Pokoje gościnne 2, 3 i 4 osobowe z łazienkami i apartamenty z aneksami kuchennymi. Ogólnodostępna kuchnia, grill, parking na posesji. W bezpośrednim sąsiedztwie OCEAN PARK i Centrum rekreacji, jazda konna po drugiej stronie ulicy. Nigdzie nie oferują tak wiele jak w Willi Oceania.
Wolny pokój 19-22.07 !!!
» więcej
Dom Gościnny - Kołtonowscy

Ceny do negocjacji
Dom Gościnny nad polskim morzem w Chłapowie serdecznie zaprasza na wypoczynek. Gwarantujemy miłą, serdeczną i rodzinną atmosferę, zapewniamy doskonałą i smaczną kuchnię (opinia wczasowiczów-smakoszy). W dni pogodne proponujemy korzystanie z kąpieli słonecznych i różne formy gimnastyki, w tym odchudzającej (np. wejście i zejście na plażę ze skarpy).
» więcej
Pałac Kłanino - noclegi nad morzem

Noclegi od 260 zł / pokój, obiekt
Zapraszamy do XVII-wiecznego Pałacu Kłanino. Wyśmienita kuchnia, unikalne wnętrza oraz duży park pełen pomników przyrody sprawią, że urlop będzie niezapomniany.
» więcej
wczasy nad morzemCENNIK© 2008-2014